Niedziela, 25 Wrzesień 2022, 08:51
Witaj Gość
Główna | Rejestracja | Wejdź | RSS

Sekcja Genealogiczna

Aktualności

Główna » 2014 » Czerwiec » 16 » Zeszyty Radomszczańskie T. VIII
09:00
Zeszyty Radomszczańskie T. VIII

15.06.2014 r. - kolejne spotkanie promocyjne wydawnictw PTH w Radomsku za nami.

Do radomszczańskiego Muzeum przybyło we wczorajsze niedzielne popołudnie niemało gości, zainteresowanych promocją kolejnego, VIII tomu Zeszytów Radomszczańskich. Byli również niektórzy autorzy prac. Spotkanie prowadził dr Tomasz A. Nowak – prezes miejscowego Oddziału PTH i redaktor tomu. Jak zawsze, interesująca i ważna dla historii regionu treść, pogrupowana jest w rozdziałach: Z dziejów Radomska, Z dziejów powiatu radomszczańskiego, Materiały, Recenzje i polemiki.

Cały tom dedykowany jest, a  In memoriam poświęcony  pamięci zmarłego niedawno dr. Roberta Szweda, założyciela radomszczańskiego Oddziału PTH.

Spis bogatej treści tomu VIII zamieszczony jest na stronie PTH Radomsko, ja chciałbym odnotować tylko publicystyczny debiut na łamach Zeszytów, naszej koleżanki z Sekcji Genealogicznej – Ali Surmackiej – która w Materiałach opublikowała tekst: Juliusz Surmacki (1892-1942). Listy z obozu w Oranienburgu. We wstępie Autorka podaje fakty z biografii Juliusza Surmackiego i jego rodziny, a główną część publikacji stanowią fotokopie 37 listów listów pisanych w obowiązującym więźniów i ich respondentów j. niemieckim, zamieszczonych tutaj razem z tłumaczeniami. Korespondencja J.Surmackiego do żony Haliny zaczyna się w sierpniu 1940, a ostatni list datowany jest 26 kwietnia1942 r. 11 maja 42, autor listów zmarł w tymże obozie, oficjalnie na zapalenie płuc, wg. relacji świadków został zastrzelony przez obozowego strażnika w trakcie pracy więźniów w kamieniołomach. Warto zapoznać się z tym interesującym materiałem.

WS

 

Wyświetleń: 714 | Dodał: wlodeks | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *: